Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klasické nebo neklasické

28. 7. 2009

 Klasické nebo neklasické??

"Klasický" : Tento pojem je tak otřepaný, že by se jeho hlubší význam ani nemusel zkoumat. Toto lichotivé označení jako historický odkaz, opatřený nádechem přísnosti, automaticky propůjčuje tomu, kdo si ho přivlastní, legitimitu a vážnost.

Každý má svůj klasicismus:

  • Oficiální drezura a sportovní jezdectví zdůrazňují svůj nárok na klasické dědictví, které ospravedlňuje jejich monopol na jezdecké vzdělávání i vedení soutěží.
  • Mnoo jezdců spojuje klasické jezdecké umění s použitím "barokních koní" - a všechny ostatní vylučuje.
  • Mnozí se řadí mezi klasické, protože se vrátili k používání pilárů, školních sedel a pák s dlouhými rameny - pod záminkou, že tato výstroj byla v 17. a 18. st. povinná.
  • Jiní nakonec tvrdí, že jsou klasičtí, protože tvrdošijně odmítají skákání přez jakékoli překážky a upnuli se na "krupády", "balotády" a "kaprioly".
    Stačí být specialistou na menuety, abyste byli uznáni za klasického tanečníka?? Ať je to jak chce sympatické a poctivě myšlené, tyto trendy, které přišli do módy, jsou zaostalé a zjednodušené.
    Klasicismus rozhodně není žádný speciální obor.

Nelze ho ani redukovat na pouhý konzervatismus a nevšimnout si pozitivního přínosu moderního ježdění a sportovních disciplín - vzpomeňme si jen na lehký klus. Abychom zdůraznili souvislost, probereme si drezuru z historické perspektivy. Podívejme se, jak se ježdění změnilo během posledních staletí, jakými inovacemi se vyznačuje jeho vývoj a jak se jimi zefektivnilo.

 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář