Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak to vidí rozhodčí - stupeň II.

15. 5. 2010

 Ke stupni II.

 

   Přechod z prvního do druhého stupně nenastane ze dne na den. Každému novému požadavku musí předcházet dostatečná doba gymnastikování (Philippe Karl by jistě nesouhlasil). Nutný čas bude záležet na vlohách a inteligenci koně a také na "umění jezdce". Jezdec musí rozpoznat "pravé" potíže bránící pokroku. Jak jsou individuální předpoklady, je stejně individuální doba potřebná pro výcvik.

Kdo bude brzy vyžadovat příliš hodně, dřív nebo později se setká s menším nebo větším odporem. Přehlédnou-li se takové náznaky, pomůže si kůň méně namáhavou, ale i méně korektní, formou  nakonec sám. Spokojí-li se s tím jezdec, nebude kůň ochoten ani později cvik provádět korektně. Korektury pak vždy vyžadují mnoho tlaku a nucení a zvládnou je jen velmi nadaní jezdci.

Čím silnější záď - jako důsledek posilování svalstva zádě, které musí podporovat klouby, tím více bude, při správném výcviku, cvičená nosní síla zádě. To ukáže při stále elegantnějším demonstrování síly koně a výrazné kadenci. Jezdec bude schopen jezdit čím dál lepší změny tempa v klusu a cvalu, aniž by se přitom kůň rozpadl nebo ztrácel takt.

 Při tomto stupni výcviku má být "prostupnost" dasažena natolik, že umožní jemnou souhru pomůcek otěží a holení. Tato souhra má jezdci umožnit natolik koně shromáždit, že se uvnitř chodu nebo při přechodu z jednoho chodu do druhého držení koně nemění již proto, že kmih ze zádě působí nejen dopředu, ale i z části nahoru.

Couvání - Prvníp předpokladem je klidné stání koně s dostatečnýě podsazenou zádí, připraveným držením hlavy a krku pro propouštění pomůcek otěžemi. Než přijdou první pomůcky pro couvání, musí jezdec koně v další fázi ve stoji shromáždit. To je činnost, kterou mnoho jezdců nezná. Pro koně je to velmi důležité, od jezdce to ale vyžaduje trpělivos a sebeovládání, protože se kůň jinak začne pohybovat příliš brzy a nepřipraveně.

Kontra cval - Aby mohl kůň jít dobrý kontra cval, je nutné aby uměl chodit v dobrém držení v normálním cvalu. To vyžaduje dostatečně silnou záď a s tím související dobře vyvinutou nosnou sílu, která jezdci umožňuje cvalové skoky dle lbosti kontrolovat, tj. zkrátit a prodloužit.

   V tomto stádiu holeně udržují kmih cvalu, né neustálím tlačením, ale v rytmu přispůsobeným zesílením nebo zeslabením tlaku na správném místě. Neklidné ruce, každý přehnaný pohyb trupu koně, ruší a znemožňuje harmonický průběh pohybu.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář