Jdi na obsah Jdi na menu
 


SED

4. 10. 2009

   Když má jezdec dobrý sed, čili je schopen hladce následovat všechny pohyby koně, může ho použít jako pomůcku. Pomůcce sedem říkáme také pomůcka váhou. Ve skotečnosti je to však pomůcka rovnováhou : kůň cítí změnu rovnováhy svého jezdce stejně, jako cítíme dítě, které nám sedí na ramenou.

   Představme si, že vážíme 75kg a nesete na ramenou dítě o hmotnosti asi 12 kg. To přibližně odpovídá tomu, jak působíte jako jezdec na 450kg těžkého koně - není to nevýznamný vliv!

   Umění spočívá v tom, že jezdec může tento vliv využít ve svůj prospěch. Seznámíme se se dvěma oblastmi drezury, v nichž mají pomůcky sedem zvlášt rozhodující význam: stranové pohyby a cvalová práce.

 

 STRANOVÉ POHYBY

 

,,Jezdec musí při všech chodech do strany zatížit vnitřní stranu(...)"

,,Špatné rozdělení váhy jezdce ruší rovnováhu koně a jeho pravidelný takt." (učebnice jezdectví, díl 2.)

 

   Jako příklad si probereme sled stranových pohybů, jednu z nekonečného množství variací, které si můžeme sestavit pro gymnastické účely:

  • malý kruh vpravo,
  • dovnitř plec vpravo,
  • traverzála vpravo,
  • kontra dovnitř plec vpravo na oblouku na levou ruku,
  • renverz na levou ruku podél stěny,
  • renverz na oblouku na levou ruku.
  •    Pokud jezdec sedí, jak by měl, tedy zatěžuje vnitřní stranu koně, musel by během celé této sekvence sedět stále vpravo. Kůň však při tomto sledu cviků celkem šestkrát mení směr a kříží končetiny jednou vpravo, jednou vlevo. Aby se splnily požadavky na udržení rovnováhy z druhého pravidla, musel by jezdec pokaždé přizpůsobovat svůj sed směru pohybu - což mu však zakazuje první pravidlo. Takže jezdec polovinu doby působí do špatného směru. V této chybě (sed proti směru pohybu) chybí jednota, což by pak bylo jen ,,napůl špatně", protože kůň by mohl přinejmenším něco pochopit! Jenže ona si obě výše zmíněná pravidla zcela odporují.


 

Obrazek

 


 

 

Příklad : Dovnitř plec

 

Pro provedení tohoto cviku - klasik mezi klasiky - předepisuje oficiální drezura jezdci to, že má více zatížit vnitřní sedací kost. Dvěma pokusy vyzkoušíme, zda tento požadavek může být platný. (vnitřní = dovnitř oblouku = na straně, kam je koník přistaven)

 

Pokus 1

Vezměte si jednu z těch velkých koulí, co používají v cirkuse, a položte ji na stopu. Nyní se postavte tak, jako byste se pohybovali na pravou ruku a vytočte se od stěny v úhlu 30°C - což je úhel, který odpovídá dovnitř pleci. Pokud chcete uvést kouli do pohybu podél stěny, tedy směrem doleva, a zatížíte více pravou nohu, jistě se o tento výjmečný jev bude zajímat akademie věd a ředitelé cirkusu se budou předhánět, aby vás angažovali!

 

Pokus 2

 Zavolejte si do jezdecké haly dva nic netušící pomocníky. Poproste je, aby si ten menší sedl na ramena většímu. Postavte je ke stěně tak, aby šli na pravou ruku v úhlu od stěny 30 stupňů.

  Potom jim dejte pokyny: "Pane kůň, musíte se pohybovat podle změn rovnováhy svého jezdce, a to tak, abyste ho s vynaložením co nejmenší síly udržel svisle na svých ramenou."

  Když nyní poprosíte "jezdce", aby se ohnul vpravo, kůň vykročí doprava a v žáném případě nepůjde doleva podél stěny!

  Ještě nic nevzdávejte : Vezměte si "jezdce" stranou a poproste ho, aby byl důrazný. Má hlavu svého "koně" stáhnout dozadu a pravou patu mu energicky vrazit do žeber. Oba dva teď budou pravděpodobně dost hlasití! "Jezdec" bude obviňovat svého "koně", že je naschvál hloupý. "Kůň" se bude bránit nesmyslným požadavkům a svévoli svého "jezdce". Pokud však "kůň" v hloubi duše hodný chlapík, nakonec tuto nepřirozenou a unavující situaci se sebezapřením akceptuje. Uvidíte, že váš předpoklad se potvrdil abudete spokojení.

 

   Jak tedy vypadá smysluplné použití sedu ve cviku dovnitř plec? Rozebereme si jako příklad dovnitř plec vpravo v klusu. Kůň se tedy pohybuje podél osy levého diagonálního páru končetin (levá přední a pravá zadní). Přitom rozlišujeme dvě fáze:

  • Levý diagonální pár končetin vykračuje dopředu : pravá zadní noha došlapuje pod tělo, pravý kyčelní hrbol a pravá polovina koně klesá. Pravá kyčel se pohybuje dolů. je to moment, kdy jezdec může v případě potřeby podpořit diagonální došlapování pravé zadní nohy pod tělo vnitřní holení.
  • Levý diagonální pár končetin se nachází na zemi: Je to posuvná fáze pohybu : pravá zadní noha sune tělo koně do směru levé lopatky. Pravý kyčelní hrbol koně se zvedá, levý kyčelní hrbol a levá polovina hřbetu klesá. v této fázi se pohybuje levá kyčel jezdce dolů. To je vhodný moment, jak podpořit a doprovodit stranový pohyb vlevo zvýrazněných zatížením levé sedací kosti.

Díky těmto jednoduchým, navzájem soudžným a přirozeným pomůckám lze tento cvik začlenit už od začátku výcviku a vede to k pozoruhodným úspěchům.

Obrazek


 

 Nacválání

 

Směrnice FN doporučují jezdci více zatížit vnitřní sedací kost, čili při nacválání na pravou nohu si sednou více doprava.

 

   Abychom mohli zanalizovat toto doporučení, vzpomeňme si na hlavní aspekty přirozené křivosti koně. Kůň, který je od přírody ohnutý doprava, nacválají raději a snáze na pravou nohu (u mích koní je to opačně, na kterou stranu je křiví,  špatně a neochotně cválá, tak nevím jestli mám "jiné" koně, nebo se stal v knize překlep). Velmi asymetrický kůň bude zcela odmítat levý cval.

   Víme, že přirozené ohnutí doprava svádí koně k přetěžování levé lopatky, přičemž je kůň křivý zepředu z leva dozadu do prava. Zdá se tedy, jako by mu v nacválání pomohlo větší zatížení vnějšího leterárního páru končetin. Abychom pochopili průběh pohybu koně, bud dobré napodobit si jeho chody, jak to často dělají děti při hraní. Vložte si několik malých kamínků například do své pravé boty a nacválejte!

Bez zdráhání nacváláte do pravého cvalu, protože to je jediný způsob, jak přenést většinu hmotnosti na levou nohu a odlehčit pravou nohu při došlápnutí.

 

Pohyby koně při nacválání

 

 Př. nacválání do pravého cvalu:

1. Nacváláním úspíšeným došlápnutím pravé přední nohy : Tento způsob nacválání se často nazývá ,,na předku" (,,z rovnováhy"). Cval začíná uspíšeným došlápnutím pravé vřední nohy a zvednutím zádě.

2. Nacváláním uspíšeným došlápnutím levé zadní nohy: Zde kůň nacválá ,,od zádě" (,,v rovnováze"), protože pohyb začíná uspíšeným došlápnutím levé zadní nohy a zvednutím předku. V obou případech koník nacválá do pravého cvalu tak, že se rozpojí pohyb končetin pravého diagonálního páru.

Obrazek

 

  Tedy pokud chceme koně nacválat do pravého cvalu, od zádě a v rovnováze, zatížíme vnější sedací kost a né vnitřní jak uvádějí sněrnice FN. :

Celé nacválání : přistavení koně ve směru pohybu, vnější sedací kost zatížit a vnější holeň koně připraví (přinutí koně ztížit vnější zadní nohu) a vnitřní holeň dá signál do cvalu....

 

zdroj : z knihy omyly moderní drezury, Philippe Karl

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář