Jdi na obsah Jdi na menu
 


" Skokové ježdění "

13. 11. 2010

 Druhy překážek...

VÝŠKOVÉ - kolmí skok

ŠÍŘKOVÉ - oxer, dvojbradlí (doublebaar), trojbradlí (triplebaar), vějíře

PŘÍKOPY - vodní příkop

ZDI - londýnská zeď

 

 

(doporučená lit. : Skokové ježdění - Anthony Paalman) 

Ikdyž je to teoreticky samostatná disciplína, základem je drezura koně. Ta nám zaručuje ohebnost koně a samozřejmě také s ní začínáme hodinu, abysme koníka náležitě uvolnily a zahřály svaly.

 

 

1. rok tréninku

 Do výcviku postupen času zařadíme skok ve volnosti.  Koně s touto novinkou seznámíme. Začneme nejprve v kroku, buď na ruce nebo na lonži (pouze kavalety a nišší skoky - při vyšší překážce si kůň může šlápnout na lonž a zranit se). A to volně, né s vyvyzovačkama nebo jinýma pomůckama..... Až koník zjistí, že ho kavaleta "nekousne", pustíme ho na volno.Stejně tak budeme postupovat pod sedlem, abychom koně neodradili. Méně někdy znamená více. Začneme kavaletami a pak jednoduchou řadou. Takže..... Nejprve krok, pak klus a pak cval...... až se koníček rozkáče, začneme se skokovou řadou..... nejprve z klusu 3 kavalety (vzdálenosti snad nemusím psát, spoléhám, že je už znáte, a jeden kolmáček či křížek max. 50cm).

 

     Nezapomínáme s koníkem jezdit drezurní cviky, jako jsou stranové pohyby, vlnovky, atd... Časté uvolňování huby a krku. Skáčeme max. 2x týdně.

 

Pokud koníček zvládá jednoduché řady, začneme s ním jezdit na překážky z oblouku, či v kruhu. Najprve přes menší kavalety, postupně zvětšujeme. Pak můžeme zařadit změnu směru nad překážkou. A postupně ztěžujeme. Ke konci výcvikového roku je už koník schopen dobře projet parkur. Každé lekce neprovádíme zbytečně dlouho, abysme koníka neodradili a neznechutili. Děláme přestávky a hodně chválíme.

  2. rok výcviku

Pokračujem podbně jako u prvího roku. Pomalu stavíme koníkovi větší a obtížnější kombinace překážek a řad. Ale nesmíme nic uspěchat. Zařadíme teréní jízdy a skoky. Koníka to zohební a zbystří. Nezapomínáme na základ a tou je drezura.

Obrazek

 

Obrazek

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Negativa pomocných otěží

 Na obrázcích je martingal příliš krátký, neměl by rušit linii otěží, když už ho použijeme.  

 

Obrazek

 

vyvazovací otěž

 

 

 

Obrazek

 průvlečná otěř/lonž

Obrazek

Práce hřbetem je pro koně důležitá. Pokud koník bude správně zapojovet hřbet, nebudou ho bolet záda a pomalu se budou zpevňovat a vyvíjet.

o protože je nejdelší hřbetní sval spojen s krkem, je jeho pozice důležitá.

 o 1. obr. = přirozené držení krku koně

o 2. obr. = zarolovaný kůň - vazy hřebu krku se mapínají, přetěžují a mohou popraskat. - koník má zkrácené zorné pole, sevřený hrtan a slinnou žlázu (modře) , ohýbač se zkracuje, koník zakročí a přenese váhu na předek (přetížení lopatky a předních končetin) a prohne se ve hřbetě. o 3. obr. = správné držení krku, aby se nejdelší hřbetní sval natáhl a začal"pracovat" Nejdelší hřbetní sval namalován růžověOstatní čáry (růžově) jsou břišní svaly. Šipky znázorňují pohybkončetin...   

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

super!

(pěkné, 17. 4. 2012 19:49)

Pěký článek a krásné obrázky!
Sice je tento článek vhodný spíše pro začínající, ale moc pěkný :o)

Re: super!

(HankaK.(admint), 21. 4. 2012 15:59)

Děkuji děkuji, však to taky je jen okrajově