Jdi na obsah Jdi na menu
 


"Jak si zkazit koně "....

13. 11. 2010

 Jak si zkazit koně !! 

 

 1. ,,Na remonty se posadí mladí začátečníci."

Obvykle s odůvodněním, že se otrkají, každý musí jednou spadnout atd... není pravda, naopak začnou mít strach a nechají jezdectví. Mladí koně od nich nenaučí správně reagovat na pomůcky a nebudou ani pro další jezdce správně vzděláni. Kůň nějak neviniká inteligencí, ale jakmile zjistí, že malé poskočení či vyhození ho zbaví nepříjemné váhy jezdce, bude to opakovat = zbytečné úrazy jezdců. Na remonty patří zkušení jezdci.

 2. ,,Drž se koleny, nedotýkej se koně lýtky."

Lýtko musí být v neustálém kontaktu s koněm, ležet, musíte to cítit.Koleno má smysl při skokovém sportu, ale i to není jediný kontakt. V drezůře naopak nevadí, když se koleno naopak trochu ,,otevře". Vy se ale nyní učíte základům, proto musí nenásilně přiléhat koleno i lýtko. Zabraňuje kopání do koně, které některé jezdecké oblasti propagují...

 3. ,,Dej mu tam botu."

Zřejmě to znamená, že máte koně kopnutím pobídnout patou, místem, kde budete mít v pokročilém stádiu učení ostruhu. Jakmile se to naučíte, budete bojovat s tím, že nedokážete udržet špičku nohy paralelně s koněm a budete mu vrtat ostruhou do žeber. Někteří koně Vás za to nepotrestají, takoví ale jsou už tak otupělí, že s nimi neuděláte nic.... Kopat se naučíte snadno, ale dostanete i jiné koně....

4. ,, Nebudeme nic zkoušet, pojedeme na vyjížďku a tam uvidíme."

 Od takového cvičitele bych neutekla jen tak, podala bych na něj trestní oznámení. Vyjímkou jsou koně, kteří po celí život chodí jednu a tu samou trasu jako poníci v cirkuse dokolečka, pak je riziko minimální. Ale my jsme se chtěli naučit jezdit. Takto NE!!

5. ,,Tohle sedlo pro začátečníka stačí."

 Nestačí. Právě pro začátečníka musí být všecko správně. Nemluvím o tom, aby bylo nové, ale nesmí mít hrubé poruchy.Nesmí být křivé. Velkou chybou je učení na skokovém sedle, protože vede k chybám v sedu (stolicový sed = příliš krátké třmeny). Neumožňuje správně dávat pomůcky holení...

6. ,,Při cválání musíš vytírat sedlo."

Kdo kdy cválal ví, co je tím míněno. Nejen že je to blbost, ale je třeba se tomu bránit. Sed jezdce musí být klidný a tedy právě naopak - v sedle se klouzat nesmí, jinak vznikají s koněm nedorozumění.

7. ,, Nesedej si moc, snaž se nadlehčit."

 Pokud neumíte levitaci, dříve nebo později do sedla stejně dopadnete a kůň radost mít nebude. Zůstaňte sedět v nejhlubším místě sedla a držte se tam co můžete....

8. ,, Počkej až tam spadne."

 Neznamená to že by kůň měl spadnou do nějaké díry, ale že dá hlavu dolů a stane se ovladatelným. S hlavou nahoře totiž kůň zároveň prohne hřbet, udidlo mu spadne na zuby a dělá si s Vámi co chce. Musí naopak hřbet vyklenout. Jestli trempujete, mužete si vyzkoušet jak se břemeno nosí. Podstatné ovšem je k tomu koně přimět. Je to dobrým prvním krokem k ježdění. Pokud se to naučíte. Ten nesmysl spočívá v tom, že na koně hodinu čekáte až na to přijde sám a pak když je unaven by se po něm měla vyžadovat práce. Ne, musí přijmout pomůcky hned nebo velmi rychle. Pohud to umí, vyhoví vám...

9. ,, Na co kamaše, jen ať se praští."

 Nejen ve skoku, v terénu při vyjížďce, ale i při drezůrních lekcí  mají koně problémy s udržet pod jezdcem rovnováhu a mohou se zranit. Zraněný kůň Vám mnoho radosti neudělé. proto jim předcházejte. Prto mějte správnou výstroj koně...

10. ,,Na jízdárně se nic nenaučíš."

 Je dobré jezdit do terénu a cvičit venku, ale zezačátku jízdárna poskytuje více bezpečí a naučíte se koně vodit tam kam chcete Vy a né on.Pak si zkuste, zda to funguje i venku..

11. ,, Ať se vyřádí na lonži, pak dá pokoj."

 Lonžujeme koně proto, aby ste koně vychovávali tak, jak ho chcete mít pod sedlem. Jistě uznáte, že tato rada není dobrým přístupem k výchově. Při neposlušnosti na lonži je kůň více ohrožen než ve volnosti, protože ho lonž omezuje v přirizeném pohybu. Pokud je kůň ze stáje, může si přivodit zranění svalů, vyzů. Pokud ho chcete vyřádit, tak pak po práci. Nenechávejte též koně vybouřit před jízdou. Rychlá práce znemožní odbourávání splodit a kůň může onemocnět..

12. ,, Všechny teorie jsou kničemu."

 Pokud Vám Váš cvičitel dokáže správně vysvětlit, co po Vás chce a proč a jak to máte udělat, aby se Vám to podařilo, ušetří vám hodně teoretického. Jenom z teorie se jezdit nenaučíte. Jezdit bez nejmenšího tušení o tom co ten kůň nebo vy děláte, Vám ale cestu k pocjopení jezdectví velmi prodlouží.

13. ,,Když ho nezvládneš, tady máš průvlečky."

 Každé takzvané pomocné uzdění prozrazuje, že umění a pomůcky jezdce k ovládnutí koně nestačí. Z toho je průvlečka snad tím nejspolehlivějším prostředkem jak koně ničit a jezdci dát falešný pocit,že ,,mu to už jde." Má svůj smysl, pokud ji použije zkušený jezdec ke korekci koně který má třeba fyzické obtíže. Je ale nutné vědět, že průvlečka omezuje pohyb zadních končetin = kmih.Kůň sice dá klavu dolu, ale už si nedostoupí zadními pod své těžiště. Průvlečky jsou zakázané na olympijádě i na opracovišti při drezůře.

14. ,, Nepoužívej bičík ani ostruhy, uteče s tebou."

 Pokud se jedná o začátečníky, je to vpořádku. Pokud ale mluvíme o výcviku koně, jsou tyto prostředky nezbytné, aby byli lehkým způsobem aktivovány zadní končetiny k došlapování pod těžiště. Bez nich se kůň naučí jezdit stejně špatně jako na průvlečce. Samozřejmě není bičík k bití a ostruhy ke kopání!!! Podsazení koně znamená to, že svou sílu nepoužije jen pro posun dopředu, ale i k nesení jezdce. Pak nebude utíkat.

15. ,, Nedotahuj nánosník."

  Samozřejmě dotažením nánosníku nebudeme dokazovat, jakou máme sílu. Musíme pod ním mít prostor ke vsunutí dvou prstů nebo tří prstů. Větší volnost nánosníku koni umožní různé zlozvyky (přehození jazyka přez udidlo, nechat jazyk vyset ven, otevírat hubu). To všechno Vám rozhodčí neodpustí. Uždění se někdy při závodech kontroluje.

 

 

 

 Všechny rady vyčerpat nejde, někdy nastupuje i jakási ,,tvořivost" cvičitelů. Proto si pro další průběh výcviku snyžte pamatovat, teď zcela vážně, že některé zásady platí vždy, na všech stupních výcviku. Pokud Vás cvičitel vede jinam, zbystřete pozornost :    

1) Jezdecká hodina musí mít určitou strukturu.

Začínat krokem a zvolna přecházet k lekcím. Ke konci hodiny by měl dostat koník několik minut na uklidnění, přestat se potit a nebyl udýchaný. To platí i pro vyjížďky.

2) Před a po jízdě je nutno se koni podívat do kopyt a vyčistit je.

Jeden zapomenutý kamínek může koně ochromit na dost dlouho.

3) Naučte se, jak kůň naznačuje, že je nemocen.

Nechte si to vysvětli. Pomůžou vám i zkušení ošetřovatelé.

4) Naučte se stupnici vzdělání koně (viz. výcvik).

Dozvíte se z ní, co se po vás i koni chce. Pokud jste o ní nikdy neslyšeli, určitě si jí sežeňte. Je v Učebnici jezdectví přeložená z Něm. do češtiny (modrá). Bohužel osnovy zkoušek pro cvičitele se o ní nezmiňují.

5) Pamatujte, že výcvikem koně se sleduje dosažení prostupnosti,

to zn. zároveň ovladatelnosti a poslušnosti. Základ k tomu se získává již v počátku výcviku. Shromáždění znamená více nést váhu na zadních končetinách. Takoví koně se ménš opotřebují a déle žijí. Chyby ve výcviku jim život a použitelnost zkracují. Patří k nim i vysedávání na špatnou nohu. Pokud to váš cvičitel nepozná, rozlučte se s ním. Ve všech lekcích jsou ramena jezdce paralelně s rameny koně, pokud uslišíte něco jiného, jděte pryč. Ve všech lekcích je váha jezdce přenesena ve směru kam je kůň přistaven. Pokud po vás bude chtít cvik "plná traverzála" - tato lekce je není proveditelná a neexistuje. naši překladatelé usoudili, že když je poloviční, musí být i plná. Jenže poloviční znamená do půl jízdárny a né 45° a celá nebo plná je po celou délku jízdárny a né 90°. Rozvádím to pro případ že byste nevěřili : zkuste zároveň poskočit do strany a přitom nohama přešlápnout. Náklady na lékařské ošetření nenesu. Kůň to také neudělá. Něco pro skokové jezdce : 3 kroky couvání lehká lekce, 6 kroků těžká. 8 kroků trest a 10 a více hloupost jezdce, který si ničí koně.

6)Opovažte se udělat malý kruh menší než 10m v lehkém klusu.

Leda že byste si opravdu chtěli zničit koně (krom pony). Totéž to platí při cviku od  "stěny ke stěně" . Pokud ji cvičitel vyžaduje, musí vás upozornit, že se jezdí v pracovním klusu.Pokud zapomene, musíte si alespoň 2x přesednou na správnou nohu podle toho kem je kůň přistaven. Když to neuděláte, lekce koni uškodí a nesmyslná. Pouze nevím, kde jinde najdete další cvičite.....

7) Když vám něco nejde, nebojte se o tom mluvit s cvičitelem.Hledejte nejprve chybu u sebe. Zlobit se na koně, nebo mu nadávat není fér. Možná vám chce vyhovět, ale jen vám nerozumí, protože vaše pomůcky nejsou správné, jako kdyby na vás někdo mluvil čínsky, vy nerozuměli, a hned vás napadl, jaktože nerozumíte.. Také je možné, že kůň není tak daleko v výukou, vzdělání, gymnastice a vývoji, takže prostě některé lekce zvládnout nemůže. Zkuste udělat stojku, přemet,špagát, nebo jek se to všecko jmenuje, bez přípravy. Kůň je na tom stejně. Ve voltiži se zavedla změna směru. Když se zjistilo, že cvičenci, naučení dělat cviky na levou ruku, při změně smeru popadají. Pro koně je to stejné. Musí se učit dělat cviky na druhou ruku zase od začátku.

8) Naučte se základní linie jízdárenských cviků v zájmu bezpečnosti své i jiných, například že levá ruka má přednost u stěny při vyhýbání. Dorozumíte se lépe i se svým trenérem. Když vám bude věci vysvětlovat teprve při hodině, ztracený čas bohužel zaplatíte vy.

9) Sledujte koně při práci. Bude se vám snažit naznačit případné potíže, ale i pracovní obtíže a nedorozumění. Plazení jazyka,sklopení uší, neklid ocasu, házení hlavou a mnohé jiné jsou jeho omezené způsoby jak vám něco zdělit. Buďte vnímaví, raději toho nechte a začněte druhý den znovu.Trestejte, až když opravdu víte, že je to nutné. Nespravedliví trest může narušit vztah mezi vámi a koněm, je jako dítě, důvěřuje vám a je zranitelný.

10) Pokuste se jezdit více koní a na všech zkoušet co umíte čí neumíte. Ale naopak na vyzkoušení nebo pohybování svého koně posaďte jezdce, který umí více než vy, vyplatí se vám to.

 


 

 

 Napsal :

Alexander Fráter (autor je držitelem nejvyžší úrovně mezinárodní trenérské licence FEI)  Z jezdectví říjen 2003

 

 

 

Pamatujte si, že koně jde ,,zničit" jednoduše, ale

napravit ho je velice namáhavé. Proto se vždy

zamyslete na následcích a pokud si nevíte rady,

vyhledejte odpovědi...............

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář