Jdi na obsah Jdi na menu
 


Klusová cvičení na kavaletách

18. 1. 2011

  Klusová cvičení na kavaletách volím, abych koni vypracoval svalstvo, přispěl k dalšímu ukáznění koně a naučil ho chodit na rovné linii mimo stěnu. Považuji je za velmi namáhavá, proto nebudou delší nežli 20 minut.


Nevolím systémy masové přípravy koně na skoky, ale volím jednoduchou přípravu. Tedy že mi stačí pouze obyčejný rošt vytvořen ze 4 kavaletových prvků.

   Nezačínám překlusáváním kladin, volně položených na zemi, abych se vyhnul zranění ještě neobratné remonty šlápnutím na kladinu.

 Čtyři kavalety mi stačí, jako stačí čtyři struny houslistovi. Začnu s překračováním jedné kavalety v nejnižším postavení v kroku na volné až dlouhé otěži. Podle klidu, s nímž remonta práci přijímá, nechám pomocníka vystavět rošt na vzdálenost 5,60m mezi kavaletami v pořadí čtvrtá, druhá, třetí, první.

 Kavalety překonávám tak, že chodím na osmičce složené ze dvou oválů, na jejichž společné stopě stojí rošt. Tak střídám ruku, aniž bych měnil směr překračování kavalet. Tam, kde nemám dost prostoru stavím rošt na stěně, a vždy po pěti cyklech měním ruku a tím i směr překračování.

 Protože mým zájmem je silová, nikoli tempová příprava, budu nezastavěné partie trasy využívat pro krokové pauzy v době, kdy se vlastní překonávání kavalet bude dít z klusu.

  Jakmile remonta samozřejmě překračuje kavaletový rošt, mohu přes něj začít klusat. Stanovím si tím základní klusové tempo pro nájezd tak, aby remontě vyhovovalo.

  Potom dám zvednout čtvrtou kavaletu na cca 40 cm výšky, což přinutí remontu skočit. Ve druhém kole už stojí na takové výšce kavalety čtvrtá a druhá. Ve třetím kole třetí a ve čtvrtém první.......

Kavalety se zvedají postupně a na přeskáčku, tím je to pro koně lehčí. Takto se postupuje i na druhou ruku od začátku.

 Naklusat do lehkého klusu musím včas a v cestovním tempu, aby kůň mohl bezesnází překonat celou řadu. Odskok na první kavaletu z klusového nájezdu vždycky výjde. Další vzdálenosti odpovídají pomalému cvalu. Vzdálenosti odpovídají 7-8 lidským krokům, záleží to na obratnosti, velikosti a klidu koně.

  Tím to cvičím dále koně na výšce 40-50cm, více nepotřebuji. Pro koně je to velice příznivé. Naučí se bez velkých problému cvičit si odsokovou stopu a nebudou odrazeni bouchnutím a schazováním. Kůň bude spokojen, neboť bude vždy překonávat kavalety čistě. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář