Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pomocné otěže

13. 11. 2010

 Pomocné otěže :

vyvazovačky
průvlečky
martingal (pevný,kroužkoví)
gogue
chambon (pevný, gumoví)

  Pokud chceme tyto pomůcky používat, měli bychom nejprve zjistit a prostudovat jejich použití a následky, které způsobují koni. 
Jelikoš spousta jezdců je používá bezmyšlenkovitě na základě nedorozumění  s koněm, je toto špatně. Každý jezdec by měl vědět jak s nimi zacházet.
Po pomocných otěžích sahají jezdci z důvodů nezvládnutí koně, nebo naopak jimi chtějí nedorozumění předejít. Ale z pohledu koně je to jasné... Pokud mu svouji rukou působýme bolest, nebo nepříjemný tlak a chceme po něm něco, co se mu nelíbí, je jasné, že to dá najevo.
A dochází k tomuto tak, že mladý nezkušený jezdec se podívá do knížky, nebo kouká na závody a vidí koně pěkně na přilnutí jak šlape a samozřejmě to chce taky tak mít a hned.......
Ale pozor !!!! Neuvědomí si, že k tomuto krásnému modelu se musí dojít v souladu s koněm.....
 Takže jezdec koně "přibere" vepředu a "nakope" vzadu.... Klasický postup u jezdců, kterí nepřemýšlí a jen se chtějí stylizovat, do onoho modelu.
Koni se to pochopitelně nelíbí, tahá a pokládá se do ruky a nechce jít dopředu a přílišným používáním holení, aby dosáhli potřebného efektu, se kůň postupně otupí a nereaguje na jemné pobídky.
Nejčastěji jsou používány průvlečky, gumoví chambon ale i vyvazovačky.
Jejich použití sice bylo proto, aby si kůň zvykl na přilnutí, ale bohužel to jen tvrdé "znásilnění" dosavadní jemné koňské huby.
Tyto pomocné otěže bohužel příliš tvrdě působý na jemnou koňskou dáseň a jazyk. Jelikoš se udidlo v hubě koně vzpříčí a naráží na horní patro koňské huby, chce se tomuto nepříjemnému tlaku vyhnout a "dá hlavu dolu". To sice jezdec má v úmyslu, ale kůň se jen učí vyhnout se působení udidla na základě této nepříjemné zkušenosti a krk není správně zahnutý.
Tedy, že se zahne mezi 3,4,nebo 5 krčním obratlem.
Páteř se prohne a tím pádem se můžou objevit problémy s páteří a její zablokování. Břicho "spadne" dolů a končetiny se oddálí, kůň tedy nenese většinu váhy na zádi, ale na předku a tím se zbytečně zatíží předek. A to přispívá ke špatné ovladatelnosti a prostupnosti pomůcek, především pokud chceme jezdit pěkné kruhy, či obraty......

vycvik-pruvlecky-004.jpg


Na tomto obrázku můžeme vidět, jaké je postavení udidla při působení průvleček, vyvazovaček či gumového chambonu. Pokud přece jenom sáhnete po těchto pomůcká, používejte gumové nelomené udidlo.....

vycvik-pruvlecky-005.jpgMartingal působí podobně. Všecky tyto pomůcky působí na základě páky.A jejich použití musí být vždy s vědomím, že koni jimi ubližujeme a tudíš s nimi musíme zacházet opatrně a s rozvahou.

Tento obr. ukazuje jak je možné nesprávně zapojit martingal. Vidlice jsou příliš krátké. Vidlice by měli být tak dlouhé, aby nerušili linii huba koně - ruka jezdce.

Obr.-výcvik-011.jpgPokud chceme docílit toho, aby koník byl na měkkém přilnutí a s chutí šel kupředu, musíme nejprve koně podsadit, tedy přimět ho, aby většinu váhy přesunul na záď. A toho nedosáhneme ničím jiným, nežli přizvedneme ruku, tím pádem i jeho krk a drezurním bičem ho pobízíme na zádi. Ruky by neměla být tvrdá, ale zároveň by neměla koni dovolit se opírat o udidlo. Což u "nezkaženého" koně lze bez problémů. A také nesmíme zapomenout na to, že když jdeme nějakou dobu ve vzpřímení, koni dovolit krk na chvíli natáhnout a tím i uvolnit svaly. Toto cvičení je důležité také pro koně, kteří nemají dobře stavěný krk, např. jelení krk.

Viz obr. č. 2

Koně s jelením krkem mají silně vyvinutou spodní část krku a krční páteř se tím bortí dolů a mají s ní potíže. Proto takového koně nejprve musíme snížit,aby svaly vystoupili směrem k řívě pak zašít teprve s výcvikem a náslenému učení na přilnutí.

Pokud ale toto urychlíme a koni dáme průvlěčky či vyvazováky v domění, že se koník zakulatí, jsme naomylu. Kůň sice zaoblí krk, ale nevyklene ho tak, aby byl týl nejvyžším bodem, ale krční páteř zůstane ve stejné poloze, tedy prohlá na spodek krku a stejně tak i svaly zůstanou na stejném místě.

vycvik-pruvlecky-002.jpg

 Koně tedy nejprve vzpřímíme a teprve pak s ním pracujeme na přilnutí.....

vycvik-pruvlecky-008.jpg


Správné zaoblení krku - kůň je ohnutý mezi 1.a 2. krčním obratlem, tedy že týl je nejvyšším bodem. Krk je vzpřímený, krční svyly viditelně vystouplé pod hřbetem krku a spodní část krku je měkkčí. Břišní svaly jsou stáhlé k sobě a záď jde výrazně kupředu a nese většinu váhy. Kůň je spokojený, ruka jezdce lehká a nebrání koni v pohybu.


vycvik-pruvlecky-003.jpg

Pokud i přesto chceme použít průvlečné otěže, můžeme je zapojit do obyčejné ohlávky. Kůň nebude nucen uhýbat před tlakem udidla a jezdec docílí nataženého krku... Samozřejmě přílišné zkácení jí nežádoucí. Vždy musí být otěž tak dlouhá, aby šel kůň s nataženým krkem a né s hubou přilepenou na plecích.

vycvik-pruvlecky-009.jpg


Lonžování a pomocné otěže


Pomocné otěže při lonžování mají stejné důsledky, jako při použití pod sedlem.

Vyvazováky

Obr.-výcvik-007.jpg


Podobné průvlečkám

Obr.-výcvik-008.jpg

Můžeme však využít této novinky. Od postranního kroužku u ohlávky vedeme lonž mezi předníma nohama pak přes hřbet zpět mezi přední nohy a zase do postranního kroužku u ohlávky. Nikdy né do udidla. Vyvolalo by to stejný efekt, jako u vyvazovaček či průvleček. A lonžujeme ve vymezeném kruhovém prostoru.

vycvik-pruvlecky-010.jpg

Ale co se týče lonžování, je nejlepší jen na obnosku či uzdečce bez jakých koli pomocných otěží.

 

 

 

 

 

 

 

Doufám že článek bude poučný a jezdci začnou více přemýšlet nad svým dosavadním ježděním a budou se snažit o příjemnou komunikaci se svým koněm. A nebudou používat něco, o čem nemají ani páru....

Nezapomeňte, že ježdění na koni není jen tak něco, ale je to "vysoká škola"

Pracujete s živím a citlivým tvorem

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář