Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výcvik pro pokročilé.....

13. 11. 2010

 Výcvik pro pokročilé

 Obrazek

 

 

Psáno z knihy Omyly moderní drezury od Philippeho Karla info o něm na mých domovských stránkách www.mojekone.websnadno.cz

více z jeho knihy psát nebudu.Každopádně je inspirující a velmi zajímavá. Otevře oči a ukáže na spoustu chyb v systému výcviku koní podle FN (německá pravidla, která je jako rakovina dostala i do čech a nyní je uplatňována)

 

 

Drezura a drezurní sport
  Současní profesinální jezdci ve všech zemích spíš  šikovně ,,využívají" koně s výjmečnými vlohami (bezvadná stavba těla, oslnivé chody a charakter, který vyhovuje všem požadavkům), něž by si je ,,vychovali" - koně, které získají za enormní sumy nebo jim je dají k dispozici sponzoři.
  Pokroky chovu, exploze nákupních cen a profesionalizace sportovních disciplín vedli ke vzniku nového typu jezdců : ,, dresurních jezdců". Generál Pierre Durand, který byl po ukončení své všestrannostní a parkurové kariéri nejdříve hlavní jezdec a nakonec ředitel národní francouzské jezdecké školy Ecole Nationale d'Equitation v Saumuru, na toto téma napsal:
,,Svými nároky - a přinejmenším v očích publika - se odvolává jezdectví provozované v obdélníku jak na moderní jezdecký sport, tak i na ,,nadčasové" jezdecké umění. Tato dvojtá ctižádostivost je osudová; nedaří se mu být ani sportovní, ani umělecké."
,,(...) Jezdecké umění je redukováno na šikovné použití několika málo jednoduchých postupů, které omezily na jasně definovanou disciplínu, a jen těžko ho lze přenést na jiné jezdecké disciplíny. Ve skutečnosti se tímto způsobem stali z jezdců skokoví žokejové a všestrannostní žokejové ( a v extrémním případě drezurní žokejové)."

  Dnešní drezura, vždy zaměřená na výsledek, pravidelně zaměňuje příčinu a důsledek. Proto bez zdráhání propaguje prostředky, které si výsledek vynutí ( ikdyž se jedná o pouhou iluzi, jako je ohýbání v žebrech nebo došlapování pod zadních nohou pod tělo). Z toho pak vznikají hrubé postupy, autoritativní metody a nakonec dogmata, která se velmi vzdálila přirozenosti koně a mají odpovídající negativní dopady. Na třech příkladech si shňme scestí, k nimž tento jednostranný postup vede:

 

DOSTAT KONĚ NA OTĚŽ

 

o Konstatování
  Přiježděný kůň nese svůj krk klidně, linie nosu přibližně na kolmici.
 
Odvozený prostředek
  Na začátku výcviku, při práci na lonži, se kůň přinutí k držení těla vyvazovacími otěžemi. Pokud je to potřebné, ze sedla pak přijdou na řadu průvlečky..
 
Odvozená dogmata
 Nestarat se o hubu a jen málo o krk, protože odpor koně sídlí v týlu.
 Nízká ruka - ať se děje, co se děje.
 Krk nikdy nevzpřimovat rukou.
 
Negativní důsledky
 Působení rukou dozadu.
 Autoritativní, pevně stažené nánosníky.
 Zarolování koně, kteří jdou za kolmicí a na předku.
 

 

LADNOST POHYBU A OHNUTÍ

Konstatování
Přiježděný kůň se přesně ohne do oblouku, který projíždí.
 
Odvozený prostředek
 Páteř se má udržovat rovnoměrně ohnutá od týlu až po ocas tím, že se více zatíží vnitřní sedací kost a holeně jsou aktivnější - vnitřní na podbřišníku a vnější za.
 
Odvozená dogmata
  Krk se smí ohýbat do strany jen velmi málo.
  Jezdec se musí soustředit na udržování ohnutí v žebrech.
  Jezdec sedí vždy více do směru ohnutí.
 
Negativní důsledky
  Tuhé krky a zablokované hřbety.
  Krok blížící se mimochodu a kadencované kroky v klusu.
  Neustálé a nadměrné používání holení vede k otupění koně.
  Sed odporující zákonům rovnováhy : u poloviny stranovích pohybů a v kontracvalu jezdec zatěžuje nesprávnou sedací kost a překáží koni při nacválání a letmé změně cvalu.
 
 
ROVNOVÁHA A SHROMÁŽDĚNÍ
Konstatování
 V piafě, symbolu shromáždění, se kůň pohybuje energicky na jednom místě, přičemž zadní nohy došlapují aktivně pod tělo.
 
Odvozený prostředek
  U všech přuchodů do nižšího ruchu se aktivně pobízí holení, aby se zadní nohy přiměly více došlápnout pod těžiště.
 
Odvozená dogmata
  U polovičních zádrží se dávají současně zadržující  a pobízející pomůcky.
  Nikdy nepůsobit pouze rukou; vždy současně použít pomůcky sedem a holení.
  Obecně přílišné používání holení.
 
Negativní důsledky
  Těžkopádné, protichůdné a zbytečné používání pomůcek, které koně otupí na holeně, způsobí, že kůň ztuhne a prohloubí se zarolování.
  Svázaný, vyhaslý a nadměrně přiužděný kůň nakonec přešlapuje na předku, místo aby piafoval.
 
 
 
  Celkem vzato si požadavky jezdce tak často odporují s realitou anatomie, mechaniky pohybu nebo rovnováhy, že často vedou k přesným opakům vytouženého výsledku - a to zcela mlčíme o jejich negativních dopadech na psychiku koně.

  Takovéto názory plodí nevyhnutelně jezdectví, které spočívá v nátlaku a agresi a neustále musí být kompenzováno přirozeným talentem koní. Kromě toho vedou jezdecké směrnice Německé jezdecké federace na povážlivé scestí, pravidla v nich se pod tlakem zájmů profesionálních jezdců přizpůsobuje jejich požadavkům. Principi jezdeckého umění stále více ztrácejí půdu pod nohama: ,,byznys" zavazuje....

 

 

Alternativní výuka:

Nebudu k tomuto více psát. Obrázek říká vše. Pokud s koníkem někde "klopýtneme" , vrátíme se bez problémů o krok či dva zpět....

 

Obrazek

 

 
 

RUKA:

Je lehká a vždy se musí přispůsobyt koni, abysme mu neutvářeli bolest. Pokud koni budeme působyt bolest, dá nám to jasně najevo házením hlavou v nejhorším vrzáním zuby. Takže..... nejprve ze zemně uvolníme koni hubu tak, že mu udidlo vytáhneme do koutku huby  a přitom vytočíme pěst nehty směrem nahoru- směr nahoru k uším. Kůň odžvýkne a polkne, jako by něco snědl. A tím se uvolní krk a on ,,přijme udidlo"  bez násilí, které někteří praktují.  - A to tím způsobem, že za každou cenu mají ruku zaraženou do kohoutku a zběsile pobízí holení aby si koník dostoupil zadníma..... Blbost, koně otupíte v hubě a nebude ochotně spolupracovat. A za další, neustálím hlodáním holení do koně si ho otupíte na holeně, pak přijdou ostruhy a nakonec bude kůň absolutně nepoužitelný, páč sním už nehnete.  Jezdec ho ,,zahodí" že není pro dresuru....Pokud to není dobrák, který nám chce vyhovět, i když se vším odporem.  Až kůň přijme udidlo povolíte a jdete s pohybem huby - dolů k zemi - kůň si tím protáhne krk a uvolní. Za další - držíme venkovní otěž přes týl koně a vnitřní chytneme s udidlem a vytáhneme nahoru - koník ohne krk do pravého úhlu, stejně praktikujeme na druhou stranu. Vždy chvilku v ohnutí vydržíme, pak povolíme a necháme koni natáhnout krk směrem dopředu a dolů. Stejná gymnastika, jako když se protahuje sportovec před výkonem....

Pak to stejné pod sedlem......
Když je koník uvolněný vezme si snadněji a ochotněji udidlo, aniž by se o něj opíral. Toto cvičení opakujeme během práce, hodně chválíme a děláme časté pauzy a změny. Pokud budeme celou hodinu procvičotat jedno a to samé, kůň to bude brát jako rutinu a né splnění požadovaných pomůcek..
..(Vše je popsáno v knize Omyly moderní drezury)
 
 
          HOLEŇ:
Pokud si nechceme otupit koně, používáme holeně pouze pokud chceme změnu nebo jít do strany. Necháváme prostor koni se projevit....
Pokud se jedná o mladého koně, nejprve ho to naučíme ze země. Od přírody je kůň lekaví a úzkostliví, takže naše holeně bere jako chyt kočkovité šelmy, a co pak použití ostruh..... v tomto případě si myslí, že kočka zatla drápy a místo aby rozešel, ztuhne...
Takže.... pokud chceme, aby koník reagoval hned a impulzivně na holeň, použijeme moment překvapení a k holeni přidáme bičík a to hned za holeň, né na zadek a né na plec. Pokud koník zareaguje, hned pochválíme a pokračujeme.. S učením na ostruhy postupujeme stejně...
 

    SED:

Sed je uvolněný a pritom pevný = jdeme s pohyby koně, aniž bysme ohrozili funkci holeně a rukou.
Důležité ve výcviku koně jsou stranové pohyby. Měli bychom je naučit koně dříve, než začneme učit koně nacválávat na správnou nohu, jelikož tak si kůň uvědomí použití holeně. Tedy děláme zezačátku nejjednodužší cvik a tím je dovnitř plec.Bohužel ve směrnicích Učebnice jezdectví se o tom to cviku dozvíme opak. Starí mistři jej používali často. Takže - stěnu jízdárny máme na levo - tedy - krk koně ohneme proti stěně tak, že je k ní čelem a otěž opřeme na krk koně, druhou můžeme dát ud krku a tím ukázat koni směr (pokud nechápe, ikdyž pokud to pochopil i můj hafling...)  záď je max. 30° od stěny, venkovní holeň (ta u stěny) je za podbřišníkem a ta vnitřní na podbřišníku a váha je na vnitřní staně. Kontra dovnitř plec - záď koně je u stěny, předek koně max.30° od stěny a krk je ohnut do jízdárny a sed na levé straně, takže do směru kam kůň jde a né naopak, jak je psáno ve směrnicích. Je to přirozený pohyb koně. Představte si koně, jak uhýbá před býkem, či něčím jiným. Otočí automaticky krk proti pohybu kam uhýbá. A samozřejmě jsou tu další cviky -traverz, renverz a nakonec to nejtěžší a to je traverzála.
Pokud  máme tyto cviky pod kontrolou (v kroku a klusu)  a kůň na ně reaguje okamžitě, je připraven na korektní nacválání.
Cval v levo - váha na venkovní sedací kosti a pravá holěň za podbřišníkem, která koně připraví, vnitřní na podbřišníku koně vysílá do cvalu. Pokud nikdo nevěří a věří směrnicím, kde je napsáno že jezdec sedí na vnitřní sedací kosti ať si vyzkouší příklad s vědrem vody, či něčím jiným těžkým : takže, vemte si vědro vody do levé ruky a kuste nacválat na levou nohu - Jde to?? Asi ne že? A teď si to vědro dejte do pravé ruky a nacválejte znovu na levou - jde to? samozřejmě že ano...... a jak se cítíte? Přesně tak se cítí kůň pod vámi, takže? Budete ještě věřit směrnicím a budete ničit koně? Nebo koni uděláte radost a místo na vnitřní si sednete na vnější?

couvání - lehká zádrž otěží a postupem času přidáme holeň, která bude ležet daleko za podbřišníkem.

Piafa - kůň se jí ůčí nenásilně, z vlastní iniciativy..... takženejprve trénujeme klus-zastavení-klus, až to koník bude schopen v plynulosti zareagovat, začneme trénovat klus - couvání - klus, nezapomeneme na školu pomůcek(bičík za holeň) a hlavně chválit, až bude koník reagovat na pobídky plynule převezme nad tím vlastní iniciativu, páč bude vědět, že když zacouve, příjde pobídka dopředu. Ruka je vejš...... Pro koně je tento cvik velmi přirozený, pokud je hřebec vzrušený, dává to najevo právě jakousi piafou....

Takto se dělá piafa a né, že se kůň sevře mezi holeň, sed a zadržující ruku a ještě zaním stojí člověk s bičem, vedle něj další a předním další, který ho brzdí - jak myslíte, že se ten kůň asi tváří??? Jeho psychyka na něj asi nepůsobí moc dobře, když si připadá jako v pasti, ze které není úniku.....

 Obrazek


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokud jsou nějaké dotazy či připomínky, napište je pod článek.....
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář